Rejestracja
Forum www.bemafc.fora.pl Strona Główna
FAQ Szukaj Użytkownicy Grupy Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj
Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu  Forum www.bemafc.fora.pl Strona Główna » ARCHIWUM / HALOWY LAKP 2010/11

Autor Wiadomość
stanczyk
Administrator



Dołączył: 02 Kwi 2008
Posty: 285 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 1/5

PostWysłany: Pon 16:16, 08 Lis 2010 Back to top

Regulamin rozgrywek HLAKP – 2010/2011

Poniższy regulamin powstał na podstawie regulaminu rozgrywek Świdnickiej Powiatowej Amatorskiej Ligi w Halowej Piłce Nożnej Pięcioosobowej.

Artykuł 1 – Cel rozgrywek
§ 1

Celem rozgrywek jest popularyzacja piłki nożnej pięcioosobowej na terenie miasta Lublina oraz wyłonienie najlepszej drużyny, której zostanie przyznany tytuł mistrza Halowej Ligi Amatorskich Klubów Piłkarskich na sezon 2010/2011, oraz okolicznościowy puchar.

Artykuł 2 – Organizator rozgrywek
§ 2

1. Organizatorem i wykonawcą rozgrywek ligowych o charakterze sportowo-rekreacyjnym jest Liga Amatorskich Klubów Piłkarskich, która nadzoruje prawidłowy przebieg rozgrywek i zgodność ich przebiegu z niniejszym regulaminem. Ponadto organizator:
- opracowuje terminarz rozgrywek,
- weryfikuje wyniki spotkań,
- dokonuje obsady sędziowskiej na poszczególne mecze,
- prowadzi ewidencję zawodników oraz statystyki rozgrywek.

Artykuł 3 – Terminy i miejsce rozgrywania spotkań
§ 3

1. Rozgrywki prowadzone są zgodnie z terminarzem dostępnym na stronie i forum internetowym Ligi Amatorskich Klubów Piłkarskich. Terminarze godzinowe prezentowane będą w niedziele poprzedzające daną kolejkę.
2. Dopuszcza się zmiany w zaplanowanym terminarzu, w przypadku, jeżeli drużyny zainteresowane uzgodnią zamian? kolejności rozgrywanych spotkań z organizatorem, najpóźniej w poniedziałek poprzedzający mecze sobotnie.

§ 4

1. Jeżeli jedna z drużyn nie stawi się na boisku gotowa do gry najpóźniej 5 minut po terminie ustalonym przez organizatora, sędzia odgwizduje koniec zawodów, co najprawdopodobniej skutkować będzie decyzją o walkowerze 5:0.
2. W przypadku, gdy jedna z drużyn pojawi się na boisku spóźniona ponad 5 minut, zawody za zgodą obu drużyn mogą być rozegrane jako towarzyskie.
3. W przypadku, kiedy drużyna w jednym sezonie rozgrywkowym bez względu na przyczyny otrzyma dwa walkowery zostaje automatycznie wycofana z rozgrywek.
4. W przypadku, gdy drużyna zostanie wycofana z rozgrywek spotkania z jej udziałem zostaną potraktowane jako nie odbyte. W przypadku, gdy wycofana drużyna rozegrała 8 i więcej spotkań z objętych obowiązującym terminarzem rozgrywek to wówczas wyniki rozegranych przez nią spotkań zostaną uznane jako odbyte, natomiast w pozostałych do rozegrania spotkaniach, zostaną przyznane drużynom przeciwnym walkowery w stosunku 5:0.

§ 5

Mecze są rozgrywane w hali wyznaczonej przez organizatora rozgrywek.

Artykuł 4 – Zgłoszenie drużyny do rozgrywek
§ 6

1. W rozgrywkach mogą brać udział zespoły stanowiące reprezentacje zakładów pracy, urzędów, instytucji, szkół itp., a także zespoły nieformalne utworzone przez mieszkańców bloku, ulicy czy osiedla.
2. Zgłoszenie drużyny powinno zawierać:
- dokładną nazwę drużyny,
- imię i nazwisko, numer telefonu kontaktowego kierownika (osoby pełnoletniej) drużyny odpowiedzialnego i uprawnionego do podejmowania wszystkich decyzji techniczno-organizacyjnych w imieniu drużyny, a także jego adres e-mail, a fakultatywnie także numer komunikatora Gadu Gadu.
- przedłożenie listy zawodników uprawnionych do gry, z ich numerami PESEL, oraz własnoręcznymi podpisami.
3. Warunkiem zgłoszenia i przystąpienia drużyny do rozgrywek jest:
- dokonanie opłaty wpisowego osobiście lub na wskazane przez organizatora konto bankowe,
- przedłożenie kompletnie wypełnionej listy zawodników zgłoszonych i uprawnionych do gry w danym sezonie.

Artykuł 5 – Zgłoszenie zawodników do gry
§ 7

1. Drużyna zgłoszona do rozgrywek może liczyć maksymalnie 20 zawodników.

2. Pisemne zgłoszenie (wyłącznie na specjalnym druku) zawodników powinno zawierać ich dokładne dane, wymienione w Art. 4.

3. W rozgrywkach Halowej Ligi Amatorskich Klubów Piłkarskich mogą brać udział osoby, które ukończyły lat 15.

4. W przypadku stwierdzenia udziału w meczu zawodnika niezgłoszonego lub nieuprawnionego do gry w danej drużynie na sezon 2010/2011, zostanie orzeczony walkower na korzyść drużyny przeciwnej. Natomiast wszystkie poprzednie mecze z udziałem tego zawodnika (wpis w protokole) zostaną zweryfikowane jako walkowery na korzyść drużyn przeciwnych. W przypadku braku wystarczających dowodów protesty w tej sprawie będą oddalane.

6. Sędziowie i organizatorzy, w przypadku podejrzenia, że któryś z zawodników jest pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, informuje kierownika lub wobec jego nieobecności kapitana drużyny, że dany zawodnik bezwzględnie nie może uczestniczyć w zawodach pod groźbą przyznania walkowera drużynie przeciwnej.

7. Organizator zastrzega sobie prawo kontroli zawodników w celu ustalenia ich tożsamości, w przypadku gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie iż dany zawodnik może być nie tą osobą, która widnieje wpisana do protokołu meczowego

Artykuł 6 – Przepisy i zasady gry
§ 8

W rozgrywkach Halowej Ligi Amatorskich Klubów Pi?karskich obowiązują wybrane przepisy gry w piłki nożnej zespołów 5-osobowych obowiązujące w Komisji ds. piłki nożnej pięcioosobowej przy Polskim Związku Piłki Nożnej oraz przepisy PZPN.

§ 9

1. Mecze trwają po 25 minut (2 x 12,5 minuty) z 2 minutową przerwa pomiędzy połowami.
2. Przy każdej dłuższej przerwie w grze (np. dalszym wyjściu piłki poza boisko czy kontuzji), czas gry jest zatrzymywany. Cztery sekundy dla zawodnika na wprowadzenie piłki do gry należy do czasu rzeczywistego odmierzanego przez zegar.
3. Zawodnik musi być napomniany żółtą kartką (skutkuje ona wykluczeniem z gry na 2 minuty), jeżeli popełni jedno z następujących przewinień:
- jest winny niesportowego zachowania
- słownie lub czynnie demonstruje swoje niezadowolenie
- uporczywie narusza przepisy gry
- opóźnia wznowienie gry
- nie zachowuje wymaganej odległości 5 metrów przy wznowieniu gry rzutem rożnym lub rzutem wolnym
- wchodzi lub powraca na boisko bez zgody sędziego
- rozmyślnie opuszcza pole gry bez zgody sędziego
- podważa decyzję sędziego
- po uprzednim jednorazowym upomnieniu dla drużyny w danym meczu dokonuje zmiany poza wyznaczoną strefą zmian, lub dokonuje jej nieprawidłowo, czyli zawodnik rezerwowy wchodzi na plac gry zanim jeszcze opuści go jego kolega z drużyny.
Za jakiekolwiek z powyższych przewinień przyznany jest drużynie przeciwnej rzut wolny pośredni z miejsca wykroczenia. Jeżeli było to w obrębie pola karnego, rzut wolny pośredni wykonuje się z linii pola karnego najbliższego miejsca przewinienia.
4. Zawodnik musi być wykluczony z gry i zobaczyć czerwoną kartkę, jeżeli popełni jakiekolwiek z następujących przewinień:
- gra brutalnie
- pluje na przeciwnika lub inną osobę
- zachowuje się wybitnie niesportowo
- używa ordynarnego, obelżywego, znieważającego języka
- pozbawia drużynę przeciwną bramki lub oczywistej szansy na jej zdobycie rozmyślnie zagrywając piłkę ręką (nie dotyczy bramkarza we własnym polu karnym)
- pozbawia oczywistej szansy zdobycia bramki przeciwnika poruszającego się w kierunku bramki tego zawodnika popełniając przewinienie karane rzutem wolnym lub rzutem karnym
- otrzymuje drugie napomnienie (żółta kartka) w tym samym meczu
5. Zawodnik wykluczony nie może powrócić do gry ani zajmować miejsca na ławce rezerwowych. Zawodnik rezerwowy może wejść do gry w jego miejsce po upływie dwóch minut od wykluczenia współpartnera o ile wcześniej nie utraci bramki. W takim przypadku:
a) jeżeli czterech zawodników gra przeciwko pięciu i tracą bramkę - mogą uzupełnić skład
b) jeżeli obie drużyny mają po czterech zawodników i pada bramka - obie uzupełniają skład
c) jeżeli trzech zawodników gra przeciwko czterem lub pięciu i traci bramkę - mogą uzupełnić skład tylko o jednego zawodnika
d) jeżeli obie drużyny mają po trzech zawodników i pada bramka - obie uzupełniają skład o jednego zawodnika
e) jeżeli drużyna grająca w osłabieniu strzela bramkę - nie uzupełnia składu przed upływem dwóch minut od chwili wykluczenia zawodnika.
Wyżej wymienione kryteria stosowane są także przy napomnieniu żółtą kartką i wykluczeniu na 2 minuty.
Uzupełnienie składu wymaga zgody sędziego technicznego.

6. Każda drużyna ma prawo do jednej 30 sekundowej przerwy „na żądanie” w każdej połowie meczu, w momencie kiedy piłka jest poza boiskiem, a drużyna biorąca czas jest w jej posiadaniu. Przerwę taką sygnalizuje kierownik lub kapitan drużyny sędziemu prowadzącemu spotkanie od strony stolika.
7. Spotkanie rozgrywają dwie drużyny, a każda z nich składa się z nie więcej niż pięciu zawodników, z których jeden jest bramkarzem. Aby rozpocząć spotkanie drużyna musi posiadać w swoim składzie co najmniej czterech zawodników. Jeżeli w wyniku wykluczeń zawodników w którymkolwiek zespole pozostanie mniej niż trzech zawodników mecz należy zakończyć.
8. Na ławce rezerwowych mogą przebywać tylko osoby wpisane do protokołu.
9. Ilość zmian „w locie” dokonywanych podczas meczu jest nieograniczona, za wyjątkiem bramkarza, który może być wymieniony tylko w czasie przerwy w grze. Zawodnik, który został zmieniony może powrócić na boisko jako zmiennik następnego gracza.
10. Zmiany kontuzjowanego zawodnika można dokonać tylko i wyłącznie podczas przerwy w grze zarządzonej przez sędziego (gwizdek).
11. Przy wprowadzaniu piłki do gry z autu musi ona mieć kontakt z linią boczną boiska, dopuszcza się wybicie piłki ustawionej poza boiskiem. Piłka wprowadzana do gry z autu musi stać w bezruchu. Wprowadzenie do gry piłki toczącej się, czy będącej w ruchu skutkuje stratą piłki.
12. Rzut karny podyktowany przed upływem regulaminowego czasu gry należy wykonać nawet już po gwizdku oznaczającym koniec pierwszej lub drugiej połowy meczu.
13. Bramka jest uznana w przypadku, kiedy piłka całym swoim obwodem przekroczy linię bramkową przed rozpoczęciem sygnału dźwiękowego oznaczającego koniec pierwszej lub drugiej połowy meczu.
14. Drużyny rozgrywają spotkania systemem „każdy z każdym” w 16-zespołowej lidze.
15. Punktacja: zwycięstwo – 3 pkt., remis – 1 pkt., porażka – 0 pkt., walkower – (-1) pkt.
16. O kolejności miejsc w tabeli ligi decyduje kolejno:
- większa liczba zdobytych punktów,
- korzystniejsza różnica bramek,
- korzystniejszy bilans meczów bezpośrednich
- większa ilość zdobytych bramek.
17. W przypadku uzyskania równej liczby punktów przez dwie drużyny zajmujące dwa czołowe miejsca w lidze o wygraniu mistrzostwa ligi decyduje dodatkowy mecz mistrzowski, wyznaczony w terminie odpowiadającym obu stronom i organizatorowi.

Artykuł 7 – Badania lekarskie i ubezpieczenie zawodników
§ 10

1. Kapitan drużyny zobowiązany jest przed pierwszym meczem swojego zespołu dostarczyć organizatorowi formularz ze wszystkimi danymi i podpisami swoich zawodników, oraz swoim podpisem. W formularzu zawarta jest adnotacja o tym, że zawodnicy przystępujący do rozgrywek są zdrowi i zdolni do gry, a w razie jakichkolwiek nieszczęśliwych wypadków nie będą pociągać do odpowiedzialności cywilnej organizatorów rozgrywek czy administratorów obiektu.
2. Drużyna, która nie spełni warunków w/w pkt. przed pierwszym meczem nie może przystąpić do rozgrywek.

Artykuł 8 – Ubiór zawodników
§ 11

1. Drużyny biorące udział w rozgrywkach Halowej Ligi Amatorskich Klubów Piłkarskich zobowiązane są do występowania w jednolitych koszulkach, przy czym bramkarze obydwu zespołów również muszą różnić się ubiorem od pozostałych zawodników.
2. Standardowe wyposażenie zawodników musi się składać z koszulki, spodenek, skarpet oraz obuwia przystosowanego do rozgrywek halowych. Używanie obuwia jest obowiązkowe.
3. Zawodnik wpisany do protokołu jako kapitan drużyny obowiązkowo musi posiadać opaskę kapitańską. W przeciwnym wypadku nie musi być traktowany przez sędziów jako kapitan.
4. Dopuszcza się używanie przez bramkarza długich spodni. Kolor ubioru bramkarza powinien znacznie się różnić od ubioru innych zawodników oraz sędziów.
5. Za każde naruszenie pkt. 1-4 § 11 winny zawodnik zostanie usunięty z boiska w celu poprawy lub uzupełnienia swojego ubioru i nie może powrócić na boisko bez uprzedniego zgłoszenia się u sędziego, który dokona sprawdzenia ubioru i wyrazi zgodę na kontynuowanie gry. Zawodnik może wejść na boisko tylko i wyłącznie podczas przerwy w grze.

Artykuł 9 – Sędziowie
§ 12

1. Obsady sędziowskiej na poszczególne mecze dokonuje organizator.
2. Mecz prowadzi dwóch sędziów, z których jeden jest głównym.
3. Do obowiązków sędziego technicznego należy:
- pomoc arbitrowi głównemu w prowadzeniu zawodów
- odmierzanie czasu gry w meczu
- odmierzanie czasu kary 2-minutowej za wykluczenie (czerwona kartka) zawodnika z gry i wyrażenie zgody na wejście w jego miejsce współpartnera z ławki rezerwowych
- odmierzanie czasów „na żądanie” dla drużyn - mierzenie czasu gry.
4. Arbiter techniczny ma podobne prawa jak sędzia główny, przy czym w przypadku spornych orzeczeń obydwu głos decydujący ma sędzia główny.

5. Każdy z arbitrów za sędziowanie otrzymuje od organizatora stosowne wynagrodzenie finansowe, pochodzące ze składek uiszczonych przez drużyny biorące udział w rozgrywkach.

Artykuł 10 – Protokoły z zawodów
§ 13

1. Kierownicy drużyn zobowiązani są przed zawodami do czytelnego wpisania imion i nazwisk swoich zawodników do protokołu (DRUKOWANE LITERY), zgodnie z numeracją na koszulkach oraz podpisania protokołu.
2. Oryginały protokołów jako dokumentację rozgrywek przechowuje organizator. W czasie do 30 min po zakończeniu meczu są one do wglądu wyłącznie dla kapitanów zainteresowanych zespołów.
3. Na podstawie protokołów sędziowskich organizator zatwierdza wyniki i sporządza komunikat z całej kolejki, ma to miejsce w środę po zakończonej kolejce, a ewidencja ew. zweryfikowanych wyników, kar indywidualnych czy zespołów prezentowana jest na stronie internetowej ligi.

Artykuł 11 – Nagrody
§ 14

1. Zespół, który uplasuje się na pierwszym miejscu w Halowej Lidze Amatorskich Klubów Piłkarskich otrzyma z rąk organizatora Puchar, pamiątkowy dyplom, oraz komplet medali.

2. Zespoły, które uplasują się na drugim i trzecim miejscu w Halowej Lidze Amatorskich Klubów Piłkarskich otrzyma z rąk organizatora puchar za zajęte miejsce, pamiątkowy dyplom, oraz komplet medali.

3.Zespoły, które zajmą pozostałe miejsca otrzymają pamiątkowe dyplomy.

4.Organizator rozgrywek prowadzi klasyfikacje na najlepszego strzelca, za którą to najlepszy strzelec otrzyma nagrodę.

5. Również najlepsi w opinii organizatorów bramkarz oraz zawodnik otrzymają pamiątkowe statuetki.

Artykuł 12 – Protesty
§ 15

1. Protesty dotyczące przebiegu spotkań przyjmowane będą przez organizatora rozgrywek, max. do 24 godzin po zakończeniu meczu. Obowiązkiem drużyny chcącej złożyć protest jest dostarczenie protestu w trzech egzemplarzach organizatorowi. Niedopuszczalny jest protest w formie elektronicznej.
2. Wszelkie protesty rozpatrywane będą najpóźniej w ciągu dwóch dni od rozegrania meczu, a treść decyzji końcowych dot. protestu zawarta będzie w dokumencie weryfikacyjnym kolejki dostępnym na stronie we wtorek.

Artykuł 13 – Sankcje karne
§ 16

Dla zawodników ukaranych karami indywidualnymi w postaci napomnień (żółta kartka) oraz wykluczeń (czerwona kartka)
1. Kara zakazu gry w jednym spotkaniu za przewinienie polegające na:
- rozmyślnym zatrzymaniu w sposób niedozwolony przeciwnika (lub piłkę ręką) będącego w korzystnej sytuacji do zdobycia bramki (akcja ratunkowa)
- otrzymaniu przez zawodnika w meczu dwóch napomnień (żółta kartka), dotyczy tylko tego meczu w którym one nastąpiły
- otrzymaniu przez zawodnika trzeciego, szóstego, dziewiątego (itd.) kolejnego napomnienia (żółta kartka) w sezonie
- słownym lub czynnym demonstrowaniu niezadowolenia z decyzji sędziego
2. Kara zakazu gry w dwóch spotkaniach za przewinienie polegające na:
- gwałtownym protestowaniu zawodnika przeciwko decyzji sędziego, używaniu w stosunku do niego słów wulgarnych lub obraźliwych
- popełnieniu przez zawodnika innego rodzaju czynu uznanego przez sędziego jako wybitnie niesportowe zachowanie
- rozmyślnym uderzeniu piłką trzymaną w rękach w przeciwnika
- brutalnym wślizgu z tyłu
3. Kara zakazu gry w trzech spotkaniach za przewinienie polegające na:
- grze brutalnej, rozmyślnym kopnięciu lub usiłowaniu kopnięcia przeciwnika lub współpartnera
- grze brutalnej, rozmyślnym uderzeniu lub usiłowaniu uderzenia przeciwnika lub współpartnera
4. Komisja zastrzega sobie prawo zmiany wymiaru kary dla winnego zawodnika w sytuacji, gdy nastąpią dodatkowe okoliczności lub zaistnieją trudności w zakwalifikowaniu przewinienia do odpowiedniego punktu niniejszego artykułu.
5. Ocena rodzaju przewinienia w meczu zależna jest tylko i wyłącznie od decyzji sędziów prowadzących zawody.
6. Kara dyskwalifikacji na okres od jednego do pięciu meczów za przewinienie polegające na czynnym lub słownym znieważeniu sędziego przez czynnego zawodnika (zgłoszonego do rozgrywek) przybywającego poza boiskiem na obiekcie sportowym.

Artykuł 14 – Postanowienia końcowe
§ 17

1. Niniejszy regulamin wraz z przepisami gry PZPN jest jedyną podstawą rozgrywek Halowej Ligi Amatorskich Klubów Piłkarskich w sezonie 2010/2011.
2. Prawo interpretacji niniejszego regulaminu przysługuje jedynie organizatorowi, który może dokonywać jego zmian, lecz nie podczas trwania danej edycji rozgrywek.
3. Regulamin wchodzi w życie z dniem zatwierdzenia.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu

Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Regulamin